آیا می توان به بیت کوین اعتماد کرد

آیا می توان به بیت کوین اعتماد کرد و آیا می توان با آن پولدار شد؟ اینها نمونه سئوالاتی است که نیاز به گذشت زمان دارد.اقتصاددانان می گویند،در بیت کوین اصولاً نیازی به اعتماد کردن نیست. یعنی هر کسی می تواند هر زمان که بخواهد به سراسر کد منبع آن، دسترسی داشته باشد. اما اینکه می توان پولدار شد یا نه، شاید بهترین کار این باشدکه منتظر رقابت این پول با سایر پولهای رایج ماند.حتما برای کسانی که برایشان بیت کوین جذابیت دارد، می‌خواهند اول بدانند که این پول در اقتصاد بین المللی چه خطرات و تبعاتی دارد و چقدر بازارهای جهانی را می تواند تحت تاثیر بگذارد.یا اینکه آیا از این پول می تواند در مبادلات بزرگ تجاری یا در بورس های جهانی استفاده کرد؟


دکتر مرتضی ایمانی‌راد کارشناس اقتصادبین المللی در این رابطه میگوید: بیت کوین یک پول رمزدار الکترونیکى است و در شرایط فعلى نقش مهمى در اقتصاد بین الملل ندارد. دلیل آن این است که بیت کوین هنوز توسط بسیارى از کشورهاى جهان به رسمیت شناخته نشده است و ضمنا حجم بیت کوینى که منتشر شده است به اندازه اى نیست که بتواند روى متغیرهاى واقعى اقتصاد اثر بگذارد.

 

در شرایط فعلى چند کار با بیت کوین انجام مى شود؛ ابتدا بیت کوین در بعضى از مراکز فروش و رستورانها به عنوان یک ابزار پرداخت رسمیت پیدا کرده است و شما می‌توانید هزینه هاى خود را با آن پرداخت کنید. روال این گونه است که شما یک کیف الکترونیکى دارید که در آن بیت کوین نگه دارى می‌کنید. فروشنده هم یک کیف الکترونیکى دارد. وقتى شما خریدتان را  انجام می‌دهید، از کیف پول خود به کیف پول فروشنده مبلغ مورد درخواست را انتقال می‌دهید و کار تمام مى شود. این کار بسیار ساده انجام مى شود. نکته جالب توجه این است که شما هر مقدار بیت کوین می‌خواهید می‌توانید براى فروشنده و یا فرد دیگرى ارسال کنید. به عبارت دیگر این طور نیست که بیت کوین مثل دلار باشد و به صد سنت تقسیم شده باشد. بیت کوین را به صورت کسرى هم می‌توانید انتقال دهید. این یکى از ویژگى هاى بیت کوین که تمامى پول هاى جهانى فاقد این ویژگى هستند.»این اقتصاددان با تشریح دومین مزیت بیت کوین عنوان کرد: کار دومى که بیت کوین انجام مى دهد حفظ ارزش پول است. بسیارى از معامله گران بیت کوین معتقدند که در مواقع بحران هاى اقتصادى این پول ارزش بیشترى پیدا می‌کند. یعنى همانند طلا در اقتصاد جهانى عمل می‌کند. این نقش بیت کوین در ژاپن بیشتر استفاده مى شود. مطالعات انجام شده روى این پول نشان مى دهد که بعضى از معامله گران از آن براى پوشش ریسک خود استفاده می‌کنند.

 

او افزود: «استفاده سوم هم سوداگرى speculation است.خیلى‌ها معتقدند که ارزش بیت کوین رو به افزایش است و با خرید آن در شرایط فعلى و فروش آن موقعى که بالاتر رفت سود کسب می‌کنند. الان این نقش بیت کوین بسیار بارز شده است، چون ارزش این پول در ابتداى کار از چند سنت به بالاى چهار هزار دلار در هفته گذشته رسیده است و بنابراین جاى خوبى براى سرمایه گذارى سوداگران بازارهاى مالى هستند. گذشته از آن نوسانات بیت کوین در بازار خرید و فروش بیت کوین بسیار زیاد است. اگر شما شاخص نوسان بیت کوین bitcoin volatility index را ببینید از تمام جفت ارزهاى رایج در بازار فارکس بیشتر نوسان می‌کند و همین ویژگى بیت کوین را به ابزارى بسیار قوى براى سوداگرى تبدیل کرده است و به  همین دلیل روزانه مقدار بسیار زیادى بیت کوین مبادله مى شود که معمولا با دلار امریکا مبادله مى شود. ضمنا از بیت کوین براى تسویه حسابهاى شخصى هم استفاده مى شود و شما مى توانید بدهى خود را با بیت کوین تسویه کنید.»

 

این اقتصاددان  معتقد است که اگرچه در حال حاضر بیت کوین مورد استفاده در مبادلات قرار می گیرد، اما هنوز رسمیت نیافته است و هم مقدار آن در شرایط فعلى محدود است و لذا نمی‌تواند در اقتصاد جهانى نقش مهمى داشته باشد.

 

ایمانی راد می گوید: «یکى از ویژگى هاى منحصر به فرد بیت کوین این است که  کاملا غیر متمرکز است و توسط هیچ سازمان و دولتى کنترل نمى شود و از آن گذشته مشکلات تبدیل یک ارز به ارز دیگر را حذف کرده ست. وقتى شما در جهان با بیت کوین معامله می‌کنید لازم نیست ارز آن کشور را خریدارى کنید.چون بیت کوین را در سراسر جهان می‌توانید استفاده کنید و دیگر نیازى به تبدیل پول ندارید. ضمنا چون این پول کاغذى و فلزى هم نیست مشکل حمل آن را هم ندارید. بیت کوین روى موبایل شما است و با صرف چند ثانیه می‌توانید پرداخت خود را انجام دهید. ضمنا چون این پول رمز گذارى شده است، احتمال سرقت الکترونیکى در آن بسیار کم است. همه این ویژگى ها بیت کوین را در جهان بسیار مطلوب کرده است و به همین دلیل روز به روز تقاضا براى آن در حال افزایش است.

نظر ارسال شده
نام شما
ایمیل
وب سایت
کد امنیتی *